ADRESA:
Provincijalat ss. uršulinki
Vončinina 1/1
10 000 Zagreb
Tel i fax: 01 4674 520
e-mail: ursulinke.provincijalat@gmail.com
Provincijalna glavarica: s. Ksenija Leko
Prve su uršulinke došle u Hrvatsku davne 1703. godine, iz Bratislave u Varaždin. 2003. godine slavio se jubilej - 300 godina od dolaska. Varaždinski samostan je do 1927. god bio jedini uršulinski samostan u Hrvatskoj, strogo klauzuran i autonomni.
1927. ulazi u Rimsku uniju Reda svete Uršule koja je osnovana 1900. godine. Stupanje u Rimsku uniju za hrvatske uršulinke je bio vrlo važan događaj. Stroga papinska klauzura prilagođena je potrebama apostolata, a stari samostan koji je preko dva stoljeća bio samostalan, stupio je sa slovenskim samostanom u zajedničku Jugoslavensku provinciju. Ta provincija postoji sve do 1972. kada se Hrvatska i Slovenija odvajaju u zasebne provincije.
Od 1972. god. sjedište Provincijalne uprave bilo je u Gračanima. U jesen 2006. Provincijalat je preseljen u preuređene prostore Vončinine 1/1.
Adresa:
Gračanski Mihaljevac 17
10 000 ZAGREB
Odgovorni: ZAJEDNICA CENACOLO
Gđa Magda Haramija 1971. iza majčine smrti zamolila je sestre uršulinke da dođu u njenu kuću u Gračane u podnožju Zagrebačke gore, koju im ostavlja zajedno s vrtom, kako bi studentice zagrebačke zajednice mogle doći na odmor i svježi zrak.
»Kak tiči najrajše v šumi živiju
Zvili su gnezdo pod Slemenom bregom
Da ljude živeti vučiju
Drščuč skup z njima pod ledom i snegom.«
Sestre su rado prihvatile, ali se odmah postavilo pitanje apostolata, te su ubrzo preuzele čuvanje djece i rad na župi gdje su im oci franjevci-trećoreci velikodušno ponudili da katehiziraju i budu prisutne na Misi oživljavajući liturgiju. Kako je sljedeće godine 1972. osnovana Hrvatska provincija, uršulinke kupuju kuću i tu osnivaju zajednicu. Tom je prigodom kard. Franjo Kuharić napisao: »Istinu ljubavi živite jakošću euharistije, po primjeru presvete Bogorodice, uvijek rasvijetljene Duhom Svetim. Ostvarujte nepomućeno sestrinstvo po Božjem očinstvu. I tada ljudi oko vas neće moći ne vidjeti u vama čisto svjetlo Isusovo! Ljubav nadahnjuje molitvu i od nje živi! U tome želim Božji blagoslov stanovnicima ove kuće.«
Vuše godina sve do 1993. glavna djelatnost im je bila odgoj najmanjih u dječjem vrtiću, a zatim i župna kateheza, te briga za liturgiju i uređenje župne crkve sv. Mihaela.U samostanu se okuplja grupa žena koje produbljuju karizmu sv. Anđele. Zovu se »Prijateljice sv. Anđele«.
Sestre u Gračanima: katehiziraju na župi i animiraju liturgiju. Samostan je prilagođen za stanovanje studentica. U listopadu 2016. g. kuća je predana na uporabu zajednici Cenacolo, a sestre su ovdje zatvorile svoje apostolsko djelo.
Adresa:
URŠULINSKI SAMOSTAN
Vlaška 75
10000 ZAGREB
Tel: 0916009448
e-mail: ursulinke-vlaska@zg.t-com.hr
Lokalna glavarica: s. Blaženka Divić
Uršulinke je u Zagreb 1933. pozvao nadbiskup dr. Antun Bauer koji je želio da uršulinke tu smjeste svoje redovnice koje se žele posvetiti učiteljskoj službi i tako se, studirajući, što bolje pripremiti za apostolat. Sam im je nadbiskup poklonio kuću u Vlaškoj 75. Poteškoće i financijske krize nisu izostale, te su uršulinke skoro odustale, ali je naša Generalna uprava uz pomoć provincija cijelog Instituta uskočile u pomoć. Tako je prva fundacija uspjela. Samostan je bio određen za kuću studija za one koje će studirati u Zagrebu.
Međutim, i ovu je kuću 1945. godina, sa svim što je ona donijela, ne samo osiromašila prostorija nego nam je oduzet i povrtnjak i vrt gdje smo mogle biti barem malo na zraku. 1946. je ukinuto »Dječje sklonište«, a u istim prostorijama nastavlja djelovati državni dječji vrtić »Nada Dimić«. Tako su sestre tražile nove načine kako da nastave djelovati u tim prilikama. Ubrzo su preuzele katehizaciju na župi sv. Marije i bl. Marka Križevčanina. Nakon što su 1966. vraćene neke prostorije uršulinskom samostanu, na prijedlog Dijecezanskog odbora redovnica Nadbiskupije, nadbiskup Franjo Šeper osniva interkongregacijsku gimnaziju »Marianum« za sve redovnice i redovničke kandidatice koje nisu završile srednju školu. Na toj su gimnaziji radile kao profesori i uršulinke i redovnice drugih redovničkih zajednica, kao i neki laici profesori. Od uršulinki najduže je bila s. Anastazija Trobentar koja je predavala i na Katehetskom institutu, a kasnije i na Teološkom institutu DI - Odjel za kršćanski nazor.
Danas u sklopu samostana djeluje uršulinski privatni Dječji vrtić »Sv. Anđela Merici« koji je pravno utemeljen 1998. Rješenjem Gradskog ureda za obrazovanje i sport, no sestre su već čuvale djecu od 1975. u istim prostorijama vrtića koji je kraće vrijeme nosio ime »Anđeo«. Također je prisutan i rad s roditeljima, čija su djeca u vrtiću, pa se organiziraju molitvene zajednice, biblijska okupljanja… U vrtiću su zaposlene i odgojiteljice laikinje te se i za njih organiziraju duhovne obnove i susreti. Vrata samostana otvorena su i za sve mlade koji žele produbljivati svoj duhovni život uz Božju riječ i molitvu u samostanskoj kapeli »Srca Isusova«.
Naša zajednica već treću godinu djeluje na župi »Sv. Petra« animirajući liturgiju nedjeljnih večernjih misnih slavlja.
Cijela zajednica radosno sudjeluje u svečanoj liturgiji pjevanjem, sviranjem, čitanjem, dirigiranjem, pripremanjem tekstova pjesama…
Adresa:
URŠULINSKI SAMOSTAN
Barčev trg 9
10 000 ZAGREB
tel: 01/66 74 740
e-mail: ursulinke.novizagreb@zg.t-com.hr
Iz Vlaške 75 uršulinke su 1971. krenule na apostolat i preko Save u Novi Zagreb gdje su započele s katehizacijom u župi sv. Ivana evanđelista u Utrini-Zapruđe. Bilo je to sasvim posebno iskustvo: živa zajednica, ali bez vidljive crkve za zvonikom. U nizu zgrada i nebodera koji niču u tom dijelu, i Isus je pronašao stan i tu se za stalno nastanio. Sav vjerski život odvijao se u stanu u kojem je bilo tijesno kao u »kutiji od šibica«. No ipak, život je bujao, vjera se širila, Krist se naviještao. Kako su potrebe bile sve veće, i apostolski angažman tražio povećanje snaga, 1981. sestre tu osnivaju zajednicu, a kapelicu posvećuju bl. Mariji od Utjelovljenja Guyart ( 1599. - 1672), uršulinki iz Toursa, velikoj misionarki iz 17. stoljeća. Ta Francuskinja, koja je živjela u strogo zatvorenom samostanu, odvažila se poći naviještati Radosnu vijest »sve do na kraj svijeta«. 1. kolovoza 1639. stigla je Quebec da u Americi osnuje prvi uršulinki samostan. Kao velika mistikinja i odgojiteljica imala je jednako velik utjecaj i na Francuze i na Indijance, na bogate i siromašne, na velike i male, te novoutemeljene kolonije u kojoj je postala svima sve.Nazvana je »Terezijom Novoga svijeta«, a Kanada joj pridaje dvostruki naslov: »Majka kanadske Crkve« i »Majka domovine«.
Uršulinke iz Utrina odlaze na okolne župe u Dugave, Sloboštinu, Sopot i Zapruđe, a od 1991. i u osnovne škole.
Uršulinke djeluju u školama i na župi u Dugavama, te Utrinama i Zapruđu. Na župi u Utrinama imaju zajednicu obitelji ZOB koju vode u suradnji sa župnikom.
Adresa:
URŠULINSKI SAMOSTAN
Horvatova 22
35 000 SLAVONSKI BROD
Tel: 035/445 460
e-mail: ursulinke.slavonskibrod@gmail.com
Lokalna glavarica: s. Jasna Lučić
Oko godine 1955. đakovački biskup Stjepan Bäuerlein moli uršulinke da dođu u njegovu biskupiju: »… sam sam tvrdo uvjeren da ću imati sestre uršulinke na apostolatu u biskupiji. Tolike molitve i žrtve Gospodin ne može mimoići. Daj, Bože, da to bude…« I molitva je doista bila uslišana 1957. kada prve uršulinke kreću prema Slavonskom Brodu. Sa sobom su ponijele sliku Gospe brze pomoći. Kasnije je poznata akademska umjetnica prof. Alojzija Ulman napravila kip Gospe brze pomoći u terakoti i tako se sve više širila pobožnost Gospi, te je i sama župa dvadeset godina kasnije preimenovana i posvećena Gospi.
Slavonski Brod je ogromno polje rada: katehizacija na župi, sakristijski poslovi, administrativni župski poslovi, rad s obiteljima prema zamisli francuskog svećenika vlč. Caffarela tzv. »Ekipe Naše Gospe«, pripreme za sakramente, širenje pobožnosti Gospi brze pomoći svakog osmog u mjesecu. Vrlo su značaji doprinosi koje su sestre ostvarile u borbi za život, tj. borba protiv pobačaja, različite duhovne obnove vikendima za obitelji.
Danas, kao i u ostalim mjestima Hrvatske, uršulinke rade i u osnovnim i srednjim školama predajući vjeronauk, a na župi župna kateheza obuhvaća sve uzraste: od predškolskih do odraslih. U župi animiraju Biblijsku grupu za odrasle, te sudjeluju u radu tzv. Obiteljskih vijenaca, te Karitativnoj grupi. Redovito okupljaju i srednjoškolce odgajajući ih za molitvu i uvode u angažirano zalaganje u životu župe. Organiziraju duhovne obnove za djecu, mlade, obitelji. Angažiraju se u liturgiji, vode pjevačke zborove odraslih, mladih i djece te sudjeluju na »Zlatnoj harfi«. Sestre su na raspolaganju svima koji dođu u svetište Gospe brze pomoći, posebno svakog osmog u mjesecu.
WEB STRANICA ŽUPE
Adresa:
URŠULINSKI SAMOSTAN
Strossmayerova 17
72000 ZENICA BiH
tel:00 387/32/462-105
e-mail:ursulinke_zenica@net.hr
Odgovorna: s. Elvira Krišto
Deset godina nakon Slavonskog Broda, tj. 1967., otvara se nova postaja u Zenici. To je industrijski grad u srcu Bosne, gdje Hrvati žive zajedno s muslimanima i pravoslavnima. »To je narod gažen vjekovima, no ponosan i dobrohotan, vrlo privržen Crkvi za koju je lio krv. Kristova im ljubav nalaže da unatoč teškoj prošlosti i nezavidne sadašnjosti žive s ostalima pravi ekumenizam i dijalog.«
Uršulinke je pozvao župnik sv. Josipa g. Antun Čondrić i one su se rado odazvale. Jasno je da zajednice uršulinki nema bez kapelice, tako je i ovdje odmah uređen prostor u kojem će biti trajno prisutan Onaj kojemu uršulinka pripada nepodijeljena srca, Onaj koji je njena jedina ljubav i nada, Onaj do čijih nogu može (i treba) uvijek tražiti utočište. Tu su kapelicu »Gospe brze pomoći« uredili domaći majstori prema nacrtu prof. Alojzije Ulman, koja je otvorena svim ljudima dobre volje bez obzira na dob, nacionalnost ili vjeru.
Odmah po dolasku, uršulinke se prihvaćaju apostolata na župi, radeći s djecom i obiteljima, bilo sustavnim vjeronaukom, savjetom, bilo animiranjem liturgije pjevanjem i svim drugim što je vezano uz sakristijski posao. Polje rada je ogromno; duše su željne Boga. Sestre privlače i oduševljavaju mlade svojom otvorenošću, radošću, spontanošću, i nadasve kreativnošću kojom nude vjerske sadržaje. Tu su filmovi, dijamontaže, sviranje, pjevanje, različiti mjuzikli i scenski prikazi.
Kad je 1992. započeo rat u Bosni, sestre su privremeno zatvorile kuću sve do 1996. kad su se opet vratile i nastavile s apostolatom koji je, zbog promijenjene demografske slike, kvantitativno uvelike smanjen. Sada rade na župi, pripremajući djecu za sakramente. Također okupljaju i predškolski uzrast, pa nude različite animacije za djevojčice, djevojke, mlade... vode dječji pjevački zbor, animiraju liturgiju, rade s mladima okupljajući ih na molitvu i zajedničko druženje. Svakako ne izostaje uređenje crkve i oltara.
Adresa:
Luje Adamovića 3
52210 Rovinj
Iste godine kad se otvarala kuća u Gračanima, 1972., otvorena je i u Rovinju, tipičnom turističkom gradu i biseru Jadranskog mora. Vrlo se značajan događaj za grad zbio 800. kad je na njegovu obalu doplovio sarkofag sv. Eufemije, djevice i mučenice. Od tada su grad i župa posvećeni sv. Eufemiji koju štuju i Hrvati i Talijani, koji su u većem broju tu naseljeni. Uršulinke su u Rovinju prisutne od 1956., ali Slovenke, te samo jedna Hrvatica. Situacija se izmijenila kad je vlč. Miroslav Milovan zamolio da hrvatske uršulinke dođu u Rovinj zbog Hrvata. Tako su se hrvatske uršulinke odlučile na taj korak i došle u Istru.
Apostolski angažman obuhvaća djecu i mlade, te brigu za crkve na području župe. Zbog turizma taj je rad otežan jer se manje-više sva događanja vrte oko turizma. Neprakticiranje vjerskih dužnosti vrlo je veliko. Stoga se uršulinke uistinu osjećaju pozvane da i u takvim sredinama svjedoče posvećeni život koji govori da svoje nade polažemo gore, a ne na zemlju, i da nam jedino blago bude Isus Krist, jer će samo tada on biti i sva naša ljubav.
Danas sestre također djeluju na župi, a otkako je vjeronauk uveden u školski sustav, i u osnovnim i srednjim školama. Aktivne su u životu župe i u apostolatu molitve. U samostanu se okupljaju i »Prijateljice sv. Anđele«.
Od 2019. zajednica je prestala postojati kao takva. Ide se prema zatvaranju apostolskog djela, te je 29. 9. 2020. kuća predana braći salezijancima.
Adresa:
URŠULINSKI SAMOSTAN
Uršulinska 3
42000 Varaždintel. 042/211-808
e-mail: ursulinke.varazdin@gmail.com
Lokalna glavarica: s. Suzana Crnčec
Prisutnost uršulinki u Varaždinu pratimo od davne 1703. g. Do 1933. bio je to jedini samostan u Hrvatskoj, a nakon nasilnog oduzimanja školske zgrade 1945. uršulinke se šire po Hrvatskoj. U samostanu se nije prekinula katehizacija, priprema za sakramente, animiranje liturgije. Iz zajednice sestre odlaze danas na okolne župe, redovito u Biškupec i Kućan Marof, a povremneno u Vinicu, Sračinec i Margečan za kateheze za mlade.
Od 1998., otkako je osnovana Varaždinska biskupija, aktivno su prisutne na biskupiji i u katedrali.
Na molbu pok. biskupa Marka Culeja, prvog varaždinskog biskupa, uršulinke premještaju čudotvorni kip Majke Milosti u crkvu. Kip M. Milosti stavljen je u crkvu i ponovno blagoslovljen 21. ožujka 1999. godine i od tada započinje širenje pobožnosti Majci Milosti. Svakog osmog u mjesecu slavi se hodočasnička misa koja okuplja broje hodočasnike,najviše obitelji koje mole za potomstvo.
Nakon što je 2006. oduzeti dio zgrade vraćen u vlasništvo uršulinkama, zgrada je temeljito obnovljena i preuređena u Duhovni centar »Dom sv. Anđele«, te u prizemlju Dječji vrtić »Sv. Uršula« koji je započeo svoj rad 2009. g.
SVETE MISE
Nedjeljom i blagdanom u 8:00 sati
Radnim danom u 7:00 sati
Svakog ČETVRTKA u 19:30 ura klanjanja pred Presvetim
REDOVITA PRILIKA ZA ISPOVIJED svaki dan pola sata prije mise
SUSRETI U NAŠEM SAMOSTANU
SRIJEDOM u 19:30-21:00 Biblijska grupa za odrasle
Prijateljice sv. Anđele po dogovoru